Арвајхер (монголски: Арвайхээр) е главниот град на покраината Оворхангај и централна точка во Монголија. Градот има население од 19.058 жители[1].

Знаме на Ајвајхер

Сообраќај уреди

Аеродромот Арвајхер (AVK/ZMAH) има една писта и има редовни линии до Улан Батор и Алтај.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [1] Архивирано на 25 октомври 2007 г.

46°15′58″N 102°46′40″E / 46.26611° СГШ; 102.77778° ИГД / 46.26611; 102.77778