Алтај (монголски: Алтай) — град во Монголија и главен град на покраината Гови-Алтај. Градот е географски сместен во областа Јесонбулаг и има население од 19.300 жители[1].

Локација на Алтај во Монголија

СообраќајУреди

Алтајскиот аеродром (LTI/ZMAT) има една писта и служи за редовни летови до Арвајхер и Улан Батор.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [1] Архивирано на 25 октомври 2007 г.

Координати: 46°22′22″N 96°15′26″E / 46.37278° СГШ; 96.25722° ИГД / 46.37278; 96.25722