Отвори го главното мени

Апшерон (азерски: Abşeron) е административен регион во Азербејџан создаден во 1963 година. Иако името на регионот е исто со Апшеронскиот Полуостров, сепак регионот не ја има истата површина. Седиште на округот е градот Хирданал.

Апшерон
Abşeron Rayon
округ
Апшерон во рамките на Азербејџан
Апшерон во рамките на Азербејџан
ЗемјаАзербејџан
СедиштеХирданал
Површина
 • Вкупна1.360 км2 (0.525 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно189.800
 • Густина140,000/км2 (360,000/ми2)
Повик. бр.(+994) 012[1]
Мреж. местоabsheron.gov.az

Содржина

НаселениеУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Şəhərlərarası telefon kodları“. Aztelekom MMC. Aztelekom İB. конс. 19 August 2015.  (азербејџански)
  2. Демографија на Апшерон — Статистичи завон на Азербејџан

Надворешни врскиУреди