Антон (германски: Anton; 27 декември 1755 - 6 јуни 1836) — крал на Саксонија од домот на Ветин. Тој станал познат како Антон љубезниот („Anton der Gütige“). Тој бил петтиот, но трет преживеан син на Фридрих Кристијан, избирач од Саксонија и неговата сопруга војвотката Марија Антонија од Баварија.

Антон
Портрет од Карл Кристијан Фогел фон Вогелштајн (1827)
Крал на Саксонија
На престол5 мај 1827 - 6 јуни 1836
ПретходникФридрих Август I
НаследникФридрих Август II
Роден(а)27 декември 1755
Дрезден, Изборно Кнежевство Саксонија
Починал(а)6 јуни 1836 (возр. 80)
Дрезден, Кралство Саксонија
Почивалиште
СопружникМарија Каролина (Принцеза од Савоја) (в. 1781; п. 1782)
Марија Тереза од Австрија (в. 1787; п. 1827)
Полно име
македонски: Антон Клеменс Теодор Марија Џозеф Јохан Евангелиста Непомук Франц Ксавер Алојс Јануар
германски: Anton Clemens Theodor Maria Joseph Johann Evangelista Nepomuk Franz Xaver Aloys Januar
ДинастијаДинастија Ветин
ТаткоФридрих Кристијан
МајкаМарија Антонија
ВероисповедРимокатоличка црква