Анкаратра — угасен вулкански масив во самото средиште на Мадагаскар. Се наоѓа на 50 км југозападно од главниот град Антананариво. На крајниот југ можат да се најдат жешки извори кои се последни траги на вулканската активност. Највисокиот врв е Цијафајавона е на надморска висина од 2.642 м. Неговото име на малгашки јазик значи „никогаш вон магла“.

Анкаратра
Ankaratra
Ankaratra.jpg
Вулканското поле на Анкаратра
Највисока точка
Надм. вис.2.642 м
Координати19°20′59″ S; 47°14′36″ E / 19.349778° ЈГШ; 47.243342° ИГД / -19.349778; 47.243342Координати: 19°20′59″ S; 47°14′36″ E / 19.349778° ЈГШ; 47.243342° ИГД / -19.349778; 47.243342
Географија
Анкаратра
Ankaratra на интерактивна карта

МестоМадагаскар