Ангелинка Петкова (р. 27 декември 1971 во Гевгелија) — македонска пратеничка во Собранието на Македонија од страна на ВМРО-ДПМНЕ.[1]

Ангелинка Петкова
Пратеничка на Собранието на Македонија
Лични податоци
Роден(а) Ангелинка Петкова
27 декември 1971(1971-12-27)(52 г.)
Берово, СФРЈ СФР Југославија
Државјанство Македонија
Националност Македонка
Партија ВМРО-ДПМНЕЖивотопис

уреди

Дипломирала на Филозофски факултет во Скопје.

Член е на ВМРО-ДПМНЕ.

  1. „Ангелинка Петкова“. https://www.sobranie.mk/vmro-dpmne-2020-2024-ns_article-angelina-petkova-2020.nspx. Надворешна врска во |work= (help)