Ангела Јовановиќ

Ангела Јовановиќ (Белград, 21 септември 1992 година) е српска филмска, ТВ и театарска глумица.

ЖивотописУреди

Ангела е родена во Белград, 21 септември 1992 година.[1] Таа завршила во музичкото училиште „Станковиќ", студирала глума на Факултетот за драмски уметности во Белград во класата на Проф. Драган Петровиќ Пелета и асистентот Милош Биковиќ. Популарноста и широкото внимание на јавноста го привлече со улогите во телевизиските серии Мојот роднина од селото и Апсолутно нов бран. Нејзините родители Бранка Пујиќ и Драган Јовановиќ се актери.

ФилмографијаУреди

Филмографија на глумицата Ангела.
Година Име Улога
2000.e
2009 година. Засекогаш млади (ТВ серија) Ќерка на пратеник
2010 година.e
2010 година. Сосема нов бран Ивана
2008-2010. Мојот роднина од селото Виолета
2011. Здухач значи авантура Ивана
2014 година. Дунѓерско време Ленка Дунѓерски
2017. Воена Академија Светлана Савиќ Цеца
2017. Живот според Москри Даринка

Театарски претставиУреди

  • Добредојдовте на Србија
  • Ќелава пејачка
  • Кога цветале тиквите
  • Хотелот "Слободен промет"

НаводиУреди

  1. „Lepa Gagijeva kći: Tata je tek sad miran zbog mog izbora“. blic.rs. Посетено на 10 април 2014.

Надворешни врскиУреди