Ана Емелија Елиса Венгберг (1865–1936) била шведска сликарка специјализирана за портрети која била членка на колонијата на уметници Онингеби на финскиот остров Аланд . Нејзините дела се во збирките на Националниот музеј за ликовни уметности во Стокхолм и музејот Хелсингборг.[1][2]

Киркогатан, Онингеби (1893)

Биографија

уреди

Родена на 24 април 1865 година во Истад, Шведска, Венгберг била ќерка на Пер Август Венгберг и Емилија Софија Карлхајм-Гиленсколд. Студирала кај Едвард Персеј во Стокхолм (околу 1884) и Бенгт Норденберг во Диселдорф, како и во Париз.[2][3] Од 1890 до 1894 година живеела во Финска.[2]

Венгберг првпат изложува во 1903 година, често сликајќи портрети со светли бои. Таа постанува активен член на колонијата на уметници Önningeby на островот Аланд каде што и постананува пријателка на Ева Аке . Нејзината слика на Онингеби од 1893 година го прикажува Аке како се шета со ЈАГ Аке, нејзиниот сопруг.[1] Таа се вратила во Онингеби дури во 1920 година како што е потврдено од една од нејзините слики.[3]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Anna Wengberg“ (Swedish). Konstnärslexikonett Amanda. Посетено на 18 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Wengberg, Anna“ (Swedish). Svenska Konstnärer. Посетено на 18 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. 3,0 3,1 „Wengberg, Anna“ (Swedish). Helsingborg. Посетено на 18 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)