Америка Ферера

Америка Џорџина Ферера[1] (анг. America Georgina Ferrera; родена 18 април 1984) е американска глумица, добитничка на наградите Еми, Златен глобус и SAG за најдобра телевизиска глумица во 2007 година, во улогата на Бети Суарез во серијата Грдата Бети. Таа исто така глумела и во филмовите Real Women Have Curves, Sisterhood of the Traveling Pants, Sisterhood of the Traveling Pants 2, и The Dry Land, а и накратко се појавила во филмот Lords of Dogtown (2005).

Америка Ферера
Ферера во април 2010
Роден(а)18 април 1984 (1984-04-18) (37 г.)
Лос Анџелес, Калифорнија, САД
ЗанимањеГлумица
Активен период2001 – сега

Ран животУреди

Ферера, најмладото дете од шест (четири браќа и една сестра) е родена во Лос Анџелес, Калифорнија на 18 април 1984 година. Нејзините родители имигрирале во САД од Хондурас во средината на 1970-те години.

Ферера е одгледана во Вудланд Хилс, Лос Анџелес, област во Лос Анџелес, каде што учела во Calabash Street Elementary School, George Ellery Hale Middle School и El Camino Real High School.[2] Кога Ферера имала седум години, ја добила првата мала улога во училишна продукција на Хамлет, а потоа кога имала десет години ја добила улогата на Артфул Доџер од Oliver!. Од тој момент таа знаела дека сака да биде глумица.

 
Ферера во 2006.

НаводиУреди

  1. Cindy Pearlman (2008-08-03). „Actress America Ferrera sticks to the message“. Reading Eagle. Архивирано од изворникот на 2010-06-27. Посетено на 2010-01-12.
  2. „Movies: Biography forAmerica Ferrera“. The New York Times.

Надворешни врскиУреди