Амата (општина)

Амата (латвиски: Amatas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Амата
Amatas novads
Општина
Amatas novada karte.JPG
Земја Латвија
Создадена2000
СедиштеДрабеши
Управа
 • ГрадоначалникЕлита Еглите
Површина
 • Вкупна741,8[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно6,369[2]
Мреж. местоwww.amatasdome.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди