Алфред Кирва Јего

Алфред Кирва Јего (роден на 28 ноември 1986 во Елдорет) е кениски атлетичар на средни патеки кој е специјализиран за трките на 800 метри. На Светското првенство 2007 во Осака, тој го освоил златниот медал на трката на 800 метри.

Алфред Кирва Јего
Alfred Yego Daegu 2011.jpg
Лични податоци
НационалностКенија Кенија
Роден(а)28 ноември 1986 (1986-11-28) (33 г.)
Елдорет, Кенија
Висина&100000000000001750000001,75 м[1]
Тежина56 kg (123 lb)
Спорт
СпортАтлетика
Дисциплини800 м

Негов тренер е Клаудио Берардели, кој исто така ги тренирал олимписките медалисти Џанет Џепкосгеи и Ненси Лагат.[2] Јего настапил на трката на 800 метри на Летните олимписки игри 2008, во Пекинг и успеал да го освои бронзениот медал. Тој го освоил сребрениот медал на Светското првенство 2009 на трката на 800 метри. Неколку недели подоцна, тој го подобрил сопствениот најдобар резултат на 800 метри на 1:42.67 во Ријети, завршувајќи втор позади Дејвид Рудиша, кој истрчал нов африкански рекорд.[3]

Негова прва братучетка е Јунис Џепкоеч Сум, која на Светското првенство 2013 во Москва го освоила златниот медал на 800 метри.[4]

Лични рекордиУреди

Дисциплина Резултат Место Датум
800 метри 1:42.67 Ријети, Италија 6 септември 2009
1000 метри 2:17.60 Јуџин, САД 3 јули 2010
1500 метри 3:33.68 Доха, Катар 8 мај 2009
Една милја 3:55.18 Јуџин, САД 4 јуни 2011
Полумаратон 1h 02.50 Монбелијар, Франција 28 септември 2014

НаводиУреди

  1. Sports-Reference profile
  2. IAAF, August 8, 2009: Ready when it counts most – Yego
  3. Sampaolo, Diego (2009-09-06). Rudisha 1:42.01 African 800m record in Rieti – IAAF World Athletics Tour. IAAF. Retrieved on 2009-09-07.
  4. Sum rolls to Daegu under Jepkosgei's wing. Capital FM. 2011-08-03. (Retrieved on 2014-08-25).

Надворешни врскиУреди