Отвори го главното мени

Алуксне (латвиски: Alūksnes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Алуксне
Alūksnes novads
Општина
AluksnesNovads.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеАлуксне
Управа
 • ГрадоначалникАјварс Фоминс
Површина
 • Вкупна1,699.8[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно19,558[2]
Мреж. местоwww.aluksne.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди