Алтај (монголски: Алтай) — град и област во Монголија во покраината Бајан-Олги. Во 2014 година, неговото население било 3983.[1]

Наводи уреди

  1. „АЙМГИЙН ХҮН АМ, НИЙГМИЙН ЗАРИМ ҮЗҮҮЛЭЛТҮҮД“ (PDF) (Mongolian). Bayan-ulgii.nso.mn. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-01-30. Посетено на 31 January 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

48°18′08″N 89°30′55″E / 48.30222° СГШ; 89.51528° ИГД / 48.30222; 89.51528