Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - суперкомбинација за мажи

Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Alpine skiing pictogram.svg
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварите во суперкомбинација во алпско скијање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 требаше да се одржат на 14 февруари на патеката во Вислер, но поради временските непогоди беа одложени на 16 февруари. Но, повторно немаше услови за одржување на натпреварите, па истите се одржаа на 21 февруари.

Олимписки првак стана Американецот Боде Милер.

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Боде Милер   Ивица Костелиќ   Силван Цурбриген

Надворешни врскиУреди