Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - слалом за жени

Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Alpine skiing pictogram.svg
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварите во слалом во алпско скијање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 26 февруари на патеката во Вислер.

Со почеток во 10:00 по локално време (UTC-8) се одржа првата трка, а со почеток во 13:00 втората.

Во конкуренција на 87 натпреварувачи од 47 земји, златниот медал го освои Германката Марија Риш.

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Марија Риш   Марлис Шилд   Шарка Захробска

Надворешни врскиУреди