Александар Димитри Сонг Билон (англиски и француски: Alexandre Dimitri Song Billong, 9 септември 1987), попознат бил како Алекс Сонг (Alex Song), e професионален фудбалер на Камерун кој игра за швајцарскиот тим ФК Сион како централен или дефанзивен играч од средниот ред. Тој исто така  играл како централен дефанзивец.

Алекс Сонг
Zenit - Rubin, 2016 (4) (cropped) - Song.jpg
Сонг во дресот на Рубин Казан во 2016
Лични податоци
Полно име Александар Димитри Сонг Билонг[1]
Висина 1.85m[2]
Положба средина
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Сион
Број 17


2 Податоците за репрезентација се тековни
за 12:58, 20 август 2015 (UTC) г.
* Настапи (Голови)

Сонг играл за репрезентацијата на Камерун на Светското првенство во 2010 и 2014 година. Тој бил повикан за Африканскиот куп на нации во 2010 и бил единствениот Камерунец кој бил именуван во Тимот на турнирот. Сонг поседува и француски пасош. Тој е внук на поранешниот фудбалер Ригоберт Сонг.[3]

ПотеклоУреди

Сонг е роден во Дуала, Камерун, и го изгубил својот татко на тригодишна возраст. Оттогаш, неговиот чичко Ригоберт Сонг бил како втор татко и големо влијание во изборот на фудбалот како кариера. Не можел да најде клуб или академија каде што можел да ги искористи своите способности, Петит Сонг (како што е познат на Камерун) се одлучил да се пресели во Франција, приклучувајќи се на Бастија на 16-годишна возраст. Еден од играчите што го инспирирале Сонг најмногу кога бил млад бил Мајкл Есиен[4]

Во 2011 година, Сонгстанал амбасадор на Гросрут Фудбал, меѓународна непрофитна организација кои работеле преку фудбалот да се запре ширењето на ХИВ.[5]

НаводиУреди

  1. „Statistics“ (PDF). Laliga League. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-11. Посетено на 10 January 2010.
  2. „Premier League Player Profile Alexandre Song“. Premier League. 2015. Архивирано од изворникот на 22 February 2015. Посетено на 26 January 2015.
  3. Barlow, Matt (17 April 2009). „Arsenal star Song so happy to sing the praises of family values“. Daily Mail. London. Посетено на 24 July 2010.
  4. „Song: Essien inspired me to succeed 13 January 2011 – 10:46“. Sport.co.uk. Посетено на 11 September 2014.
  5. „Grassroot Soccer“. Посетено на 11 September 2014.

Надворешни врскиУреди