Аламбари ― општина во Бразил, сместена во сојузната држава Саун Пауло. Аламбари е дел од метрополитенскиот регион Сорокаба.[2]

Аламбари
Општина
Местоположба во државата Саун Пауло
Местоположба во државата Саун Пауло
Држава Бразил
РегионЈугоисточен регион
Сојузна државаСаун Пауло
Метрополитенска областСорокаба
Површина
 • Вкупна159,60 км2 (6,160 ми2)
Надм. вис.&10000000000000585000000585 м
Население (2020 [1])
 • Вкупно6,129
 • Густина0,00.038/км2 (0,00.099/ми2)
Час. појасБСВ (UTC-3)
 • Лето (ЛСВ)ЛСВБ (UTC-2)
Поштенски број18220

Вкупната бројка на месното население изнесува 6.129 жители (според последната проценка која е направена во 2020 година) на површина од 159,60 км².[3] Оваа општина била основана во 1993 година.

Наводи

уреди
  1. IBGE 2020
  2. „Governo do Estado de São Paulo, Lei Complementar nº 1.241, de 8 de maio de 2014“. Архивирано од изворникот на 18 октомври 2014. Посетено на 23 февруари 2021.
  3. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística