Аидис Круопис

друмски велосипедист

Аидис Круопис (литвански: Aidis Kruopis; р. 26 октомври 1986) — литвански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната екипа Ан Пост-Чејн Реакшн.

Аидис Круопис
Круопис (2015)
Лични податоци
Цело имеАидис Круопис
Роден26 октомври 1986.(1986-10-26)(37 г.)
 Литванија
Висина1,84 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАн Пост-Чејн Реакшн
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2007
2008
Клајпеда-Сплендид Сајклингтим
Улан Сајклинг Тим
Професионални клубови
2009
2010
2011
2012–2014
2015-
Тим Пиемонд
Палманс-Крас
Ландбувкредит
ГринЕЏ
Ан Пост-Чејн Реакшн
Последна промена
20 јануари 2015

Достигнувања уреди

2007
2. Антверпсе Хавенпејл
2008
2. Краен пласман Докола Мазовша
2010
9. Дварс дор Дрент
9. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Дварс дор де Антверпсе Кемпен
9. Антверпсе Хавенпејл
1. Шал Селс-Мерксем
10. ГП Јеф Шеренс
2. Кампиуншап ван Вландерен
4. Минстерланд Џиро
2011
5. Бевербек Класик
1. Омлоп ван хет Васланд
5. Хандзаме Класик
3. ГП де Денен
8. Ронд ван Дрент
5. Трка околу Келн
1. Гроте 1-Мајпрејс
1. Етапа 2 Трка околу Белгија
1. Шал Селс-Мерксем
2012
Тур ду Поату-Шарент
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 3 Трка околу Норвешка
1. Етапа 4 Трка околу Полска
2013
1. Етапа 2 Трка околу Турција
2. ГП Вазе Полдерс
2014
1.   Спринтерски пласман Тур де Лангкави

Надворешни врски уреди

  •   Аидис Круопис на Ризницата ?
  • „Достигнувања на 21036“. Cycling Archives.

3