Адацаг (монголски: Адаацаг) е област во Монголија во покраината Дундгови. Во 2007 година, неговото население било 3,238.[1]

Наводи уреди

  1. [1] Архивирано на 29 март 2007 г.

46°23′30″N 105°44′17″E / 46.39167° СГШ; 105.73806° ИГД / 46.39167; 105.73806