Агри ― река во регионот Базиликата во јужна Италија.[1] Во античко време била познат како Aciris (старогрчки: Ἄκιρις)[2][3] Изворот на реката е на Луканските Апенини северно од Монте Волтурино и западно од Калвело во покраината Потенца.[4] Тоа е во близина на изворот на Басенто. Реката тече јужно близу Патерно пред да сврти југоисточно. Тече во близина на Трамутола, Виџјиано и Грументо Нова пред да се слее во езерото. По излегувањето од езерото, реката тече кон исток во близина на Арменто, Мисанело, Алијано и Сант Арканџело. Десната притока, Раканело, се влева во реката во оваа област. Реката ја обликува границата помеѓу покраината Потенца и покраината Матера. Се влева во мало езеро пред да влезе во покраината Матера. Реката тече на кратко растојание пред да влезе во Лаго ди Ганано. По излегувањето од езерото, реката тече југоисточно во близина на Турси, Монталбано Јонико и Сканзано Јонико пред да се излее во Тарантскиот Залив кај Поликоро.

Агри
Porto turistico di Policoro - 1.jpg
Agri (fleuve).png
Текот на Агри
Местоположба
ДржаваИталија
Физички особености
Извор 
 • местосеверно од Монте Волтурино
 • надм. вис.1567 метри надморска височина
УстиеТарантски Залив
 • место
близу Поликоро,
 • координати
40°13′20″ N; 16°44′28″ E / 40.2223° СГШ; 16.7411° ИГД / 40.2223; 16.7411Координати: 40°13′20″ N; 16°44′28″ E / 40.2223° СГШ; 16.7411° ИГД / 40.2223; 16.7411
Должина136 км
Големина на сливот1,770 км2
Проток 
 • просечен20 м3
Особености на сливот

НаводиУреди

  1. The Times Comprehensive Atlas of the World (изд. 13.). London: Times Books. 2011. стр. 78 L3. ISBN 9780007419135.
  2.   Смит, Вилијам, уред. (1854–1857). „Aciris“. Речник на грчката и римската географија. Лондон: John Murray.
  3. The Orbis Latinus also cites the name as Aceris, Acina, Acir, Acris, Agrius, and Axepus accessible here Архивирано на 13 септември 2018 г.
  4. Hammond World Atlas (изд. 6.). Hammond World Atlas Corporation. 2010. стр. 54. ISBN 9780843715606.