Агваскалиентес

сојузна држава во Мексико

Агваскалиентес (шпански: Estado de Aguascalientes) е сојузна држава на северот на централно Мексико. Има површина од 5,589 км2 и брои околу 944.000 жители, и по двата критериуми е една од најмалите сојузни држави во Мексико.

Местоположбата на сојузната држава Агваскалиентес во Мексико

На север се граничи со сојузната држава Закатекас, а на југ со Халиско.

Главен град на Агваскалиентес е Агваскалиентес. Оваа сојузна држава е основана во 1835 година.

Надворешни врски

уреди

22°1′18″N 102°21′23″W / 22.02167° СГШ; 102.35639° ЗГД / 22.02167; -102.35639