Закатекас е една од 31 сојузни држави во Мексико. Зафаќа површина од 75,284 km2 и население од 1,5 милиони. Главен град е истоимениот Закатекас.

Закатекас
Држава
Estado Libre y Soberano de Zacatecas
Знаме на ЗакатекасАмблем на Закатекас
Амблем
Локација во Мексико
Локација во Мексико
Координати: 23°18′N 102°42′W / 23.300° СГШ; 102.700° ЗГД / 23.300; -102.700
ДржаваМексико
Главен градЗакатекас
Општини58
Создадена23 декември 1823
Управа
 • ГувернерМигел Алонсо Рејес PRI
Површина
 • Вкупна75.284 км2 (29,067 ми2)
 8-ма
Најг. вис.&100000000000032000000003.200 м
Население (2012)
 • Вкупно1,514,618
 • Ранг25-та
 • Густина00/км2 (0/ми2)
 • Ранг25-та
Час. појасСредна часовен појас (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)Средна дневна зона (UTC−5)
Поштенски број98, 99
ISO 3166MX-ZAC
Мреж. местоOfficial Web Site