Абегондоопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 83.72 км2 (32.32 mi²), население од 5,732 жители (2004) и густина од 68.47 км2 (177.35 /mi²).

Абегондо
Abegondo
Црквата Свети Мартин
Црквата Свети Мартин
Амблем на Абегондо Abegondo
Амблем
Положбата на Абегондо во Галиција
Положбата на Абегондо во Галиција
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалиција
ПокраинаА Коруња
Површина
 • Вкупна83,72 км2 (3,232 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоwww.abegondo.es

Координати: 43°13′N 8°17′W / 43.217° СГШ; 8.283° ЗГД / 43.217; -8.283