Johnny English (прочитано: Џони Инглиш; превод English: англичанец, англиски) е филм од 2003[1] со комичарот Роуан Аткинсон и е пародија на Џејмс Бонд филмовите. Филмот заработи околу 160 000 000$[2]. Режија е Петар Ховит, продуцент е Тим Беван и е дистрибутиран од студио „Универзал“. Вториот дел „Џони Инглиш Прероден“[3] излезе октомври 2011.

Премиера на филмот Џони Инглиш
Премиера на филмот Џони Инглиш

Филмот

уреди

Откако сите агенти на Британската Тајна Служба МИ7 се убиени само Џони И. останува како единствен жив вработен во тој сектор на БТС. Кралството е во постојан страв и на Инглиш му ја дава работата за да пронајде кој стои зад целата работа. Инглиш малоумен ги остава непријателите да го украдат кралското злато зад својот грб. Послем ова неговата должност е дадена на други. Знаејќи дека французинот Паскал Саваж (Џон Малкович) стои зад злосторствата решава самиот да го открие. Преку глупи и смешни начини да го постигне тоа тој прави исмев од МИ7 организацијата пошто е навредуван и изрбкан од работа кога се откажува од работата. По неколку дена неговиот асистент Бов и агентот Лора Кампбел успеваат да го убедат да се врати во нивната операција. На крајот од филмот тој успева да докаже дека Саваж и е тој што сака да ја убие британската кралица.

Наводи

уреди
  1. Lemire, Christy (2011-10-21). „Film review: 'Johnny English' fires wildly, but mostly misses comic targets“. Deseret News. Associated Press. Архивирано од изворникот на 2012-12-04. Посетено на 2011-10-22.
  2. „Johnny English (2003)“. Box Office Mojo. Посетено на 2009-01-13.
  3. Johnny English Reborn (PG)“. British Board of Film Classification. 2011-09-01. Посетено на 2011-09-01.