Џенк Акјол (16 април 1987 во Кадиќој, Истанбул) е турски кошаркарски професионален играч, кој во моментот настапува за екипата на Ефес Пилсен.

Џенк Акјол
Cenk Akyol
ПозицијаКрило
Висина200
Тежина6
ЛигаТурска кошаркарска лига
Евролига
ТимАнадолу Ефес
Роден16 април 1987(1987-04-16)(36 г.)
Кадиќој, Истанбул, Турција
Националност Турција
Драфт2 рунда, 59, [[2005 Аталанта Хавкс|2005]]
2003
Професионална кариерасѐ уште
Поранешни тимови Ефес Пилсен (2003-09)
КК Галатасарај (2007-08)
КК Аир Авелино (2009-10)
Ефес Пилсен (2010-2012)
КК Галатасарај (2012-2014)
Анадолу Ефес (2014-)

Тој бил позициониран на 59 место на драфтот на НБА лигата во 2005 година. Својата кариера ја започнал во Ефес Пилсен, за да во 2008 премине во КК Галатасарај, а следната 2009 во КК Аир Авелино. По овие две сезони, тој повторно се вратил во Ефес Пилсен.

Кариера уреди