Џенет Френклин

Janet Френклин (родена на 8 јули 1959 година во Франкфурт, Германија [1]) е американски географ, ботаничар и екологист за предели. Таа во моментов е истакнат професор по биогеографија на Одделот за ботаника и растителни науки на Универзитетот во Калифорнија, Риверсајд.[2]

Џенет Френклин
Роден8 јули 1959 Уреди на Википодатоците (age 63)
Франкфурт на Мајна Уреди на Википодатоците
Установа
 • University of California, Santa Barbara Уреди на Википодатоците
ЗанимањеГеограф, ботаничар уреди на википодатоците
Работодавач
 • Arizona State University
 • San Diego State University
 • University of California, Riverside Уреди на Википодатоците
НаградиFellow of the American Association for the Advancement of Science Уреди на Википодатоците

Работата на Френклин се фокусира на употребата на техники за далечинско откривање за моделирање и разбирање на растителни предели.[3] Таа даде значителен придонес во студијата за промена на пејзажот предизвикан од луѓе и предвидливото мапирање на растителноста.[4][5] Во последниве години, голем дел од нејзината работа се фокусира на климатските промени, и сегашни и историски.[6][7][8]

Френклин е член на Националната академија на науките[1] и соработник на Американската асоцијација за унапредување на науката и Американската академија на уметностите и науките. Таа е исто така актуелен главен уредник на „ Разновидност и дистрибуција“, високо рангиран журнал за конзерваторска биогеографија.

Ран живот и образованиеУреди

Френклин израснала во близина на Сан Франциско.[1] Таа добила диплома за биологија на животната средина од Универзитетот во Калифорнија, Санта Барбара во 1979 година. Потоа, таа добила магистратура од UCSB по географија во 1983 година, и на крајот д-р од истата институција во 1988 година.[9] Нејзината теза се фокусирала на далечинско насетување на структури на дрвенеста растителност во Мали.[10][11]

КариераУреди

Френклин го добила својот почеток во далечинско насетување како кандидат за докторски студии кога била регрутирана од професор врз основа на нејзината способност да разликува различни видови борово дрво од воздушни фотографии.[3]

Во 1988 година, Френклин започнала да предава и истражува на Државниот универзитет во Сан Диего, каде останала до 2009 година. Нејзиниот труд од 1995 година, Предвидувачко мапирање на растителноста: географско моделирање на биопросторни обрасци во однос на градиенти на животната средина, се смета за основна работа на модерната екологија заснована на далечинско набљудување. Во 2009 година, таа била назначена за професор по географија на Државниот универзитет во Аризона, станувајќи професор на регент во 2015 година.[12] Од 2014 до 2016 година, таа била претседател на американското поглавје на Меѓународната асоцијација на екологија на пејзаж.[1] Некои од нејзините истражувања се фокусирани на островските екосистеми на Западна Индија и Полинезија. Во 2017 година, таа била назначена на Универзитетот во Калифорнија, Риверсајд.[2]

Избрани делаУреди

Френклин е автор на една книга и над 120 рецензирани академски трудови.[9]

Книга
 • Franklin, Janet. Mapping species distributions: spatial inference and prediction. Cambridge University Press, 2010.
Написи
 • Franklin, Janet. "Predictive vegetation mapping: geographic modellng of biospatial patterns in relation to environmental gradients." Progress in physical geography 19, no. 4 (1995)
 • Franklin, Janet. "Predicting the distribution of shrub species in southern California from climate and terrain‐derived variables." Journal of Vegetation Science 9, no. 5 (1998)
 • Franklin, Janet. "Moving beyond static species distribution models in support of conservation biogeography." Diversity and Distributions 16, no. 3 (2010)
 • Franklin, Janet, et al. "Modeling plant species distributions under future climates: how fine scale do climate projections need to be?." Global change biology 19.2 (2013)

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Janet Franklin“. www.nasonline.org. National Academy of Sciences. Архивирано од изворникот на 2019-03-24. Посетено на 2019-02-03. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. 2,0 2,1 „Department of Botany & Plant Sciences: Faculty“. plantbiology.ucr.edu. Архивирано од изворникот на 2019-02-04. Посетено на 2019-02-03. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 Giles, Nathan (2016-02-22). „Janet Franklin adds complexity to the climate change map“. American Association for the Advancement of Science (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-02-04. Посетено на 2019-02-03. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:2“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. „Alumna Janet Franklin Honored for Ecosystems Work | UC Geography“. geog.ucsb.edu. Архивирано од изворникот на 2019-02-04. Посетено на 2019-02-03.
 5. Staff, A. A. G. (2015-05-18). „Janet Franklin inducted into National Academy of Science; joins the other NAS members at Arizona State University“. AAG Newsletter (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-02-04. Посетено на 2019-02-03.
 6. Sheriff, Natasja (2015-11-12). „What The Last Ice Age Tells Us About Protecting Birds from Climate Change Now“. Audubon (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-02-04. Посетено на 2019-02-03.
 7. Hays, Brooks (2017-07-29). „Climate change pushed songbirds from Bahamas in the wake of the last ice age“. UPI (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-02-04. Посетено на 2019-02-03.
 8. Mastroianni, Brian (2015-11-23). „Which is worse for wildlife - climate change or humans?“. www.cbsnews.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-02-04. Посетено на 2019-02-03.
 9. 9,0 9,1 „Janet Franklin - Person“. Julie Ann Wrigley Global Institute of Sustainability (англиски). Посетено на 2019-02-03. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:3“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. „UCSB Geography in the 1980s: A Mini-Memoir from Janet Franklin - UC Geography“. geog.ucsb.edu. Архивирано од изворникот на 2019-02-04. Посетено на 2019-02-03.
 11. „Janet Franklin - VALE Lab“. sites.google.com. Посетено на 2019-02-03.[мртва врска]
 12. „Janet Franklin | School of Life Sciences“. sols.asu.edu (англиски). Посетено на 2019-02-03.[мртва врска]