Џамија (Првце)

џамија во селото Првце, Македонија

Џамија (Првце) — главна и единствена џамија во селото Првце, во Општина Теарце, Македонија.[1]

Џамија (Првце)

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 42°07′37″N 21°04′33″E / 42.12694° СГШ; 21.07583° ИГД / 42.12694; 21.07583
Место Првце
Општина Општина Теарце
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Архитектура
Минариња 1

Историја уреди

Џамијата била подигната за време на Втората светска војна.[1]

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 306–307.