Ќутахија (покраина)

Ќутахија (турски: Kütahya) — покраина во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ќутахија. Покраината има 684 082 жители (2006) и површина од 11 889 км2. Разделена е на 13 окрузи.

Ќутахија
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Ќутахија во Турција
Местоположба на покраината Ќутахија во Турција
ЗемјаТурција
Управа
 • УправникŞükrü Kocatepe
Површина
 • Total11,889 км2 (4,590 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total684,082
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Повик. бр.0274
Рег. таб.43
Мреж. местоhttp://www.kutahya.gov.tr/

Наводи уреди

39°18′17″N 29°35′24″E / 39.30472° СГШ; 29.59000° ИГД / 39.30472; 29.59000