Љубомир Фејса

Љубомир Фејса (српски: Љубомир Фејса; р. 14 август 1988) — српски професионален фудбалер кој игра како дефанзивен играч од средниот ред за португалскиот клуб Бенфика  и репрезентацијата на Србија.

Љубомир Фејса
Ljubomir Fejsa - Zenit-Benf (2016).jpg
Фејса играјќи за Бенфика во 2016
Лични податоци
Полно име Љубомир Фејса
Роден на 14 август 1988 (1988-08-14) (34 г.)
Роден во Врбас, СФР Југославија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција дефанзивен играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Бенфика
Број 5
Младинска кариера
2006 Хајдук Кула
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2008 Хајдук Кула 58 (2)
2008–2011 Партизан 49 (2)
2011–2013 Олипијакос 20 (0)
2013– Бенфика 90 (1)
2015– Бенфика Б 2 (0)
Репрезентација
2008–2011 Србија под 21 23 (2)
2007– Србија 23 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 April 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 October 2016

На клупско ниво, тој има освоено десет последователни титули низ три земји (Србија, Грција и Португалија) од 2008 година.[1]

Клупска кариераУреди

НаводиУреди

  1. Silva, Tiago Filipe (14 May 2017). „Fejsa, o "bom menino" que virou papa títulos“ [Fejsa, the "good boy" who became title eater]. Maisfutebol (португалски). Посетено на 1 June 2017.