Јулија Рагнарсон

Јулија Марија Рагнарсон (родена на 30 јули 1992 година) е шведска глумица.[1] Таа е ќерка на глумецот Ларс-Горан Рагнарсон и на сценската режисерка Карин Рагнарсон. Студирала во гимназијата Хеленхолмс во Малме 2008-11 година. Таа глумела во неколку телевизиски серии и филмови како „Мостот“, „Вечниот момент на Марија Ларсон“, „Стокхолмските приказни“ и „Назад кон Брома“.

Јулија Рагнарсон
Рагнарсон во март 2014 година.
Роден(а)30 јули 1992 (1992-07-30) (30 г.)
Малме, Шведска
ЗанимањеГлумица

Во 2016 година, таа ја играла главната улога како Оливија Ронинг во криминалистичката серија „Спрингфлоден“.[2]

ФилмографијаУреди

 • 2003 година - Кружен пат - Мој
 • 2006 година - Валандер - Слаба точка - Јохана
 • 2008 година - Валандер - Застранување од патеката (ТВ-серија)
 • 2008 година - Вечниот момент на Марија Ларсон - Ана Ларсон
 • 2012 година - Стравот (ТВ-серија) - Зана
 • 2013 година - Мостот - Лора (ТВ-серија)
 • 2014 година - Степскиот волк
 • 2014 година - Стокхолмски приказни
 • 2014 година - Назад во Брома
 • 2015 година - Во морето (кратко)
 • 2016 година - Тетка ми во Сараево
 • 2016 година - Спрингфлоден (ТВ серија)
 • 2016 година - Собори се
 • 2017 година - Лов на кристалот за време (ТВ серија) (Божиќни календари)
 • 2019 година - Лето - нема

НаводиУреди

 1. „Julia Ragnarsson: "Inspelningen var väldigt rolig". Посетено на 29 June 2017.
 2. „– Jag behöver inte vara den söta tjejen“. Aftonbladet. Посетено на 29 June 2017.

Надворешни врскиУреди