Јулијан Керн

германски велосипедист

Јулијан Керн (германски: Julian Kern; р. 28 декември 1989) — поранешен германски професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално во периодот 2012-2014 година.

Јулијан Керн
Керн на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеЈулијан Керн
Роден28 декември 1989 (1989-12-28) (30 г.)
Ајхштетен на Кајзерштул, Германија
Висина1,81 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубПовлечен
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за етапни трки
Аматерски клубови
2011 Севен Стоунс
Професионални клубови
2012

2013–2014
Леопард-Трек Континентал Тим
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Европски друмски првак под 23 години (2011)
Последна промена
2 јануари 2016

Керн претходно настапувал за Леопард-Трек Континентал Тим во текот на 2012 година, пред да се приклучи на Аг2р-Ла Мондијал со двегодишен договор почнувајќи од 2013 година.[1]

На крајот на сезоната 2014, по завршувањето на неговиот договор со АГ2Р-Ла Мондијал одлучил да стави крај на неговата кариера.[2]

ДостигнувањаУреди

2009
6. Краен пласман Тур де По де Савоја
2011
1.   Европско друмско првенство под 23 години
2012
2. Краен пласман Флеш ду Суд
1. Етапа 3
2. Краен пласман Тур ду Лоара ет Шер Едмон Провост
4. ГП Јужна Корушка

НаводиУреди

  1. Јулијан Керн во Аг2р на две години“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 27 август 2012 (посет. 24 септември 2012 г).
  2. „Julian Kern beendet seine Karriere“. radsport-news.com ((германски)). 12 ноември 2014. конс. 14ноември 2014. 

Надворешни врскиУреди