Југозападна Финска

Југозападна Финска е регион во југозападниот дел на Финска. Се граничи со регионите Сатакунта, Канта-Хаме и Уусимаа. Главeн и најнаселен град во регионот е Турку.

Southwest Finland
Varsinais-Suomi

Varsinais-Suomen maakunta
landskapet Egentliga Finland
Region
Грб на Southwest Finland Varsinais-Suomi
Finland Proper on a map of Finland
Finland Proper on a map of Finland
CountryFinland
Historical provinceFinland Proper
CapitalTurku
Површина
 • Вкупна10.910,05 км2 (421,239 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно470,880
 • Густина0,00.043/км2 (0,0.011/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
ISO 3166FI-19
NUTS183
Regional birdJackdaw
Regional fishBaltic herring
Regional flowerOak
Мреж. местоvarsinais-suomi.fi

Областа во која денес се наоѓа југозападниот дел на Финска, е во голема мера иста како и историската провинција Финска, која го носи ова име, бидејќи е оригинален дом на племето познато како Финци.

Потекло на името уреди

Во историски времиња, во областа на сегашната јужна Финска живееле три племиња: Финци , Тавастијанци и Карелијци. Југозападниот дел на земјата, провинцијата во која живееле Финците, едноставно се нарекува Финска (фински: Suomi ). Во 17 век името почнало да се користи за да се однесува на целата земја. Финскиот термин Varsinais-Suomi се основал само околу 1850-тите.[1]

Општини уреди

 
Финска Соодветни подрегиони, градови и општини

Регионот на Југозападна Финска е составен од 27 општини, од кои 11 имаат статус на град (означенi со задебелен фонт).

Региони во Або-Турунма:

Региони во Сало:

Региони во Турку:

Региони во Лоима:

Региони во Вакка-Финска:

Политика уреди

Резултати од парламентарните избори во Финска , 2015 година во југозападна Финска:

 • Национална коалициска партија 21.0%
 • Партија на Финска 19,3%
 • Централна партија 16,2%
 • Социјалдемократска партија 15,5%
 • Лева Алијанса 10,3%
 • Зелена лига 8,7%
 • Шведска народна партија 5,0%
 • Христијански демократи 2.4%
 • Други партии 1.6%

Галерија на слики уреди

Наводи уреди

 1. Suomalainen paikannimikirja. Jyväskylä: Gummerus. 2007. ISBN 978-951-593-976-0.
 2. 2,0 2,1 „Население по општина на 31 јануари 2010“. Информативен систем за бројот на населението (фински и шведски). Регистарски центар за населението на Финска. Посетено на 25 февруари 2010. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „population_count“ е зададен повеќепати со различна содржина.