Јениќој (Истанбул)

Јениќој (турски: Yeniköy, "ново село") е населба која се наоѓа во Истанбул, Турција во Саријер односно на европската страна од градот. Населбата граничи со Истинји и Тарабија. Во населбата живеат едни од најбогатите луѓе во градот.[1]

Јениќој, поглед кон Босфорот

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Turkish - American Business Council - Wealthiest Turks revealed. 2008.

НаводиУреди

  • Türker, Orhan: Nihori´den Yeniköy´e. Bir Boğaziçi Köyünün Hikayesi. Sel Yayıncılık, Istanbul. 2004.

Надворешни врскиУреди