Јафет (хебрејски: יֶפֶת, грчки: Ἰάφεθ) — библиска личност, најмалиот од трите сина на Ное, кој преживеал со него за време на Потопот, се смета за предок на европските народи на човештвото. Православната црква го почитува како Свети Праведен Јафет, кој се одбележува во Неделата на светите праотци и во Неделата на светите отци.[1][2]

Јафет
Трите сина на НоеСим, Хам и Јафет

Наводи уреди

  1. Javakhishvili, Ivane (1950), Historical-Ethnological problems of Georgia, the Caucasus and the Near East. Tbilisi, pp. 130–135 (in Georgian).
  2. Leslie, Donald Daniel (1984). American Oriental Society (уред.). „Japhet in China“. Journal of the American Oriental Society. 104 (3): 403–09. doi:10.2307/601652. JSTOR 601652.

Надворешни врски уреди