Јаунјелгава (општина)

Јаунјелгава (латвиски: Jaunjelgavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Јаунјелгава
Jaunjelgavas novads
Општина
Jaunjelgavas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеЈаунјелгава
Управа
 • ГрадоначалникГунтис Либекс
Површина
 • Вкупна685[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно6,543[2]
Мреж. местоwww.jaunjelgava.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди