Јаунпилс (општина)

Јаунпилс (латвиски: Jaunpils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Јаунпилс
Jaunpils novads
Општина
Jaunpils novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеЈаунпилс
Управа
 • ГрадоначалникЛигита Гинтере
Површина
 • Вкупна210.2[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно2,814[2]
Мреж. местоwww.jaunpils.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди