Јасујуки Конно

Јасујуки Конно (роден 25 јануари 1983) — јапонски фудбалер.

Јапонија Јасујуки Конно
Yasuyuki Konno - 2.jpg
Лични податоци
Роден на 25 јануари 1983 (1983-01-25) (40 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Gamba Osaka
Број 15
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 Consadole Sapporo
2004–2011 FC Tokyo
2012– Gamba Osaka
Репрезентација
2005–2015 Јапонија Јапонија 87 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Репрезентативна кариераУреди

Јасујуки Конно бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010 и 2014.

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2005 3 0
2006 3 0
2007 8 0
2008 12 0
2009 7 0
2010 7 0
2011 15 1
2012 8 0
2013 15 0
2014 6 1
2015 3 0
Вкупно 87 2

Надворешни врскиУреди