Јана Маринова (бугарски: Яна Маринова; Софија, 17 август 1978) — бугарска глумица.

Јана Маринова
Яна Маринова
Роден(а)8 мај 1978(1978-17-08)(45 г.)
Софија, Република Бугарија
ЖивеалиштеСофија, Бугарија
НационалностБугарка
Занимањеглумица
Активен период2004 до денес
Висина1,68 m
Деца1

Животопис уреди

Родена е на 17 август 1978 година. Завршила средно училиште за спорт во Софија а потоа дипломирала економски науки на Универзитетот за национална и светска економија, исто така во Софија, Бугарија. Својата глумечка кариера ја изградува играјќи во повеќе домашни играни филмови и телевизиски серии како и во странски продукции[1]. Работела и како каскадер во некои играни филмови, телевизиски водител а била и манекенка[2].

Досега играла во над 350 епизоди од телевизиски серии, дома и во странство[3].

Во третата сезона на ТВ-серијалот Преспав, една од најгледаните ТВ серии во Македонија, таа го игра ликот на Преслава[4].

Филмографија уреди

Филм
Година Наслов Улога Белешки
2004 Хотел „Бугарија“ Калина
2007 Езерото Плацид 2 Шарон
2008 Људмил и Руслана Вероника
2009 Уништувањето на Земјата Клариса
2012 Вистинска крволочност Касандра
2013 Супер кошаркар д-р Фрунг
2014 Живи легенди Моника
2014 Снајперист: Наследство Крејн
2016 XIa Лина
2016 Лавиринтот на љубовта Марија
2017 Безбедност TBA
Телевизија
Година Наслов Улога Белешки
2005-2007 Елегантно Гостин ТВ шоу
2009 Бесмртното патување на капетанот Дрејк Оракле ТВ филм
2009 Ласко – Фауст Божествениот сопругата на Арес прва епизода
2009 Ѕвездени тркачи Старк ТВ филм
2009 Забранета љубов Ева Захариева прва епизода
2010-2012 Стаклен дом Елена Атанасова Главна улога, 24 епизоди
2013 Гласот на Бугарија Гостин TV реалити шоу
2013 Шоуто на Слави гостин Тв шоу (една епизода)
2013-2014 Семејството Лора Арнаудова Главна улога, 34 епизоди
2015-2016 Врски Јасмина 10 епизоди
2017 Куршумите на правдата Нина Главна улога
2018/2019 Преспав, македонска ТВ серија менаџер на хотел/сопственик главна улога
Театар
Година Наслов Улога Режисер
2010 Облачен рај Ваља Богдан Петканин
2012 Смеа во салата Вики Асен Блатечки
2013 Злосторствата на срцето Лени Богдан Петканин
2015 Пуканки Брук Асен Блатечки

Наводи уреди

  1. Маринова
  2. Маринова българска актриса[мртва врска]
  3. „Бугарската глумица Јана Маринова“. Архивирано од изворникот на 2019-04-08. Посетено на 2019-04-08.
  4. Преслава[мртва врска]

Надворешни врски уреди

Јана Маринова на   Семрежната филмска база на податоци (англиски)