Mötley Crüe (се изговара Мотли Кру) е американски хеви метал бенд формиран во Лос Анџелес, Калифорнија во 1981 година. Бендот беше формиран од страна на басистот Ники Сикс (кој во тоа време беше во бенд наречен Лондон) и тапанарот Томи Ли. Ним подоцна им се приклучуваат гитаристот Мик Марс и пејачот Винс Нил. Mötley Crüe имаат продадено повеќе од 80 милиони копии на албуми низ целиот свет.[1][2]

Mötley Crüe
Mötley Crüe во 2009
Биографски податоци
ПотеклоЛос Анџелес, Калифорнија, САД
ЖанровиХард рок, хеви метал, глам метал
Период на активност1980–денес
ИздавачиMötley, Eleven Seven Music, Електра, Leathür
Соработници58, Methods of Mayhem, Rock Star Supernova, Brides of Destruction, Sixx:A.M.
Мреж. местоwww.motley.com
Членови
Мик Марс
Ники Сикс
Винс Нил
Томи Ли
Поранешни членови
Џон Кораби
Ренди Кастиљо
Саманта Малоуни (тапанар за време на последната турнејата)

Бендот е познат по чудниот животен стил на членовите. Сите тие го имаат прекршено законот, имаат лежено во затвор, биле зависници од дрога и алкохол, имале афери со многу жени, и се истетовирани по целото тело. Нивниот девети студиски албум бил пуштен во продажба на 24 јуни 2008 година, а во 2009 година бил издаден филм според нивната најпродавана автобиографијаthe Dirt“. Во моментов работат на нивниот нов, десетти по ред студиски албум, кој би требало да излезе во 2013 год.[3][4]

НаводиУреди

  1. "Motley Crue to Commemorate Vinyl Reissue With Limited Edition Leather Box Set, "Journals of the Damned"". Reuters. 20 ноември, 2008. Check date values in: |date= (help)
  2. Levine, Mark (2 август, 2008). "Motley Crue: It's Time to Really Make Rock History!". Huffington Post. Check date values in: |date= (help)
  3. "Mötley Crüe's Tommy Lee: Making Full-Length Albums 'Makes No Sense On Any Level'". Blabbermouth.net. 18 јули, 2011. Посетено на 18 јули, 2011. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  4. "NIKKI SIXX: MÖTLEY CRÜE'S Next CD Will Be Our 'Best Album Yet'". Blabbermouth.net. Посетено на 2 декември, 2012. Check date values in: |accessdate= (help)

Надворешни врскиУреди