DuckDuckGo (транскрипција: Дакдакго)— пребарувач што користи информации од повеќе извори. Во политиката на пребарувачот се вели дека ја штити приватноста и дека не зачувува кориснички податоци.[2] Името потекнува од играта за деца „duck, duck, goose“ (патка, патка, гуска).[3]

DuckDuckGo
Вид место
пребарувач
СедиштеВалеј Форџ, ПА, САД
СопственикDuckDuckGo, Inc.
СоздавачГабриел Вејнберг
Адресаduckduckgo.com
Место на Алекса 2,854 (јули 2013 )[1]
Комерцијалнода
Зачленувањенема

Наводи

уреди
  1. „Duckduckgo.com Site Info“. Alexa Internet. Архивирано од изворникот на 2014-07-23. Посетено на 2013-07-10.
  2. Buys, Jon (July 10, 2010). „DuckDuckGo: A New Search Engine Built from Open Source“. GigaOM OStatic blog. Архивирано од изворникот на 2011-03-17. Посетено на March 19, 2013.
  3. Arthur, Charles. "NSA scandal delivers record numbers of internet users to DuckDuckGo." The Guardian. July 10, 2013. Посетено на July 10, 2013.

Надворешни врски

уреди