Bee Gees (се чита: „би џис“) било музичко трио на браќата Бери, Морис и Робин Гиб. Во нивната кариера која траела 45 години постигнале огромен успех особено со хитот Stayin' alive.

Би Џис
Биографски податоци
Жанровипоп, Софт Рок, Диско
Период на активност1958–2003
ИздавачиFestival, Polydor, Atco, RSO, Warner Bros., Rhino
Мреж. местоOfficial Bee Gees.com
Поранешни членови
Бери Гиб
Морис Гиб (почина)
Робин Гиб