.uzнајвисок државен домен за Узбекистан. Регистерските услиуги порано биле раководени од Euracom GmBH, за подоцна да бидат дадени наUZINFOCOM.

.uz
Воведен1995
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарUZINFOCOM
ПокровителUZINFOCOM
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Узбекистан
Фактичка употребаКористен во Узбекистан, Латвија
СоставРегистрациите се на второ ниво постојат и некои третостепени регистрации
ДокументиIANA redelegation report
Мреж. местоcctld.uz

Регистрациите се диррктно на второ ниво, но порано се правеле и регистрации на трето ниво на домените co.uz и com.uz, и некои доменски имиња под други второстепени имиња како org.uz.

Во Латвија, .uz се користи како кратка адреса - ej.uz, што значи „оди до“.

Надворешни врски

уреди