.pyнајвисок државен домен за Парагвај.

.py
nic.py
Воведен1991
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарNIC Paraguay
ПокровителКомпјутерски национален центар, Национален универзитет во Асунсион
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Парагвај
Фактичка употребаДоволно користен во Уругвај
Ограничувања на рестрацијатаВторостепените регистрации се забранети, мора да се има контакт во Парагвај, подомените имаат различни ограничувања, сите барањ мора да се одобрат од регистарот
СоставРегистрациите на трето ниво се под второстепените домени
Мреж. местоNic.py

Второстепени домениУреди

  • com.py
  • coop.py
  • edu.py
  • mil.py
  • gov.py
  • org.py
  • net.py
  • una.py

Надворешни врскиУреди