Отвори го главното мени

.gbнајвисок државен домен за Обединетото Кралство.

.gb
Воведен1985
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаНекористен
РегистарJANET(UK)
ПокровителJANET(UK)
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Обединето Кралство
Фактичка употребаПрестанал да се користи пораади .uk
Ограничувања на рестрацијатаНе с епримаат регистрации
СоставВладините институции го користеле hmg.gb
Правила при спорНема
Мреж. местоНема

Доменот бил воведен со RFC 920[1] во октомври 1984 година започало создавањето на домени засновани на кратенките за државите. Но доменот .uk создаден одделно неколку месеци пред да се состави списокт за државни домени.[2] Последично, .gb немал широка примена.Повеќе не постои можност за регистрација на овој домен.

НаводиУреди

  1. J. Postel and J. Reynolds, Request for Comments: 920, Network Working Group, October 1984.
  2. Milton Mueller, Ruling the Root: Internet Governance and the Taming of Cyberspace, MIT Press, {{{date}}}.

НАдворешни врскиУреди