Штефан Конрад Раб (германски: Stefan Konrad Raab) (роден на 20 октомври 1966) е Германски забавувач, комичар, музичар и поранешен водител на телевизија. Раб ја започна

Штефан Раб
Основни податоци
Роден(а)20 октомври 1966
Германија Келн, Германија
Занимање/њаЗабавувач, телевизиски водител, комичар, музичар, извршен продуцент
Години на активност1990 - 2015
Мрежно местоwww.tvtotal.de

својата телевизиска кариера како домаќин на комедијата „Вивазија“ во 1993 година. Тој стана добро познат во 1994 година, откако состави хит сингл, кој го измами тренерот на националниот фудбал, Берти Вогтс. Од 1999 до 2015 година, тој беше домаќин на синоќешната шоу на комедија ТВ Тотал и исто така создаде голем број други телевизиски емисии, како што се Beat the Raab и Bundesvision Song Song Contest. Во раните 2010-ти, Раб се сметаше за најмоќната германска телевизиска програма.
Раб е толку познат по неговата повторлива улога како продуцент, писател и изведувач на германски записи на Евровизија на почетокот од 1998 година. Тој беше starвезда на националното претселективно шоу Беше утврден победничкиот влез на Германија на натпреварот 2010 година во Осло.