Шига (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 35°6′59″N 136°3′59″E / 35.11639° СГШ; 136.06639° ИГД / 35.11639; 136.06639

Шига (јапонски:滋賀県; Shiga-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Оцу.

Локацијата на префектурата Шига

Надворешни врскиУреди