Шеки (словенечки: Šeki) — населба во Општина Копер во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Шеки
Šeki
Поглед на Шеки
Шеки is located in Slovenia
Шеки
Шеки
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°27′20.98″N 13°54′4.13″E / 45.4558278° СГШ; 13.9011472° ИГД / 45.4558278; 13.9011472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКопер
Површина
 • Вкупна0,249 км2 (96 ми2)
Надм. вис.&10000000000001705000000170,5 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина0,044/км2 (0,11/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6272