Швабенланд (брод)

Швабенланд (германски: Schwabenland) — германски брод со катапулт за авиони во сопственост на Германска Луфтханза. Учествувал во Третата германска антарктичка експедиција од 1938-1939 година.[1]

Швабенланд пред 1939

КарактеристикиУреди

Швабенланд бил брод Ханза од 8.500 бруто регистерски тони (БРТ), изграден во 1925 година. Тој бил претворен во брод за катапулт на авиони во 1934 година; катапулт К-9 од Хајнкел бил инсталиран на крмата на бродот, заедно со кран за подигнување на авиони. К-9 можел да забрза авион тежок 15 тони до 94 милји на час (151 км/ч). Двојните дизел завртки на Швабенланд му давале брзина од 12 јазли (22 км/ч).

Воздушна пошта на ЛуфтханзаУреди

Луфтханза се обидела да се вклучи во воздушната пошта до Америка со помош на хидроавиони лансирани од бродови со катапулт, при што Швабенланд бил вториот од тие бродови. Леталото летало со носивост од 500 кг. преку 5.000 километри;[2] секој лет пренесувал 100.000 воздушни поштенски писма.[3]

Два хидроавиони Дорние До 18 на Луфтханза крстени Зефир и Еолус се користеле за летови со воздушна пошта од Азорските Острови до САД и од Фернандо де Нороња до Натал.

Трета германска експедиција на АнтарктикотУреди

Швабенланд бил позајмен од Луфтханза за Третата германска антарктичка експедиција 1938-1939 година. Бродот отпловил тајно од Хамбург на 17 декември 1938 година, превезувајќи тим од 82 мажи и два хидроавиони Дорние До. Бродот контактирал со германската флота на китови кај островот Буве, а потоа се закотвил во близина на работ на мразот на 69°14′ ЈГШ, 4°30′ ЗГД. Откако експедицијата ја завршила својата работа, Швабенланд се упатил кон север на 6 февруари 1939 година, стигнувајќи повторно во Германија на 11 април.

Втора светска војнаУреди

Во октомври 1939 година, Швабенланд влегол во служба на Луфтвафе и користел хидроавиони. По падот на Франција, тој бил стациониран во близина на брегот на окупирана Франција, со седиште од пристаништата Авр и Булоњ.[4]

Во август 1942 година бил префрлен во Тромсо, Норвешка.[5]

Бродот бил оштетен и принуден на плажа од британската подморница Терапин во 1944 година, која напаѓаше конвој кај Флеккефјорд, Норвешка. Швабенланд потоа бил насукан во Силденесет во пристаништето Абелнес, а подоцна повторно пловел. Кога завршила војната, бродот бил превземен од Британците, а на 31 декември 1946 година бил натоварен со муниција со отровен гас и потон во Скагерак.[6]

НаводиУреди

  1. "The Schwabenland in the Antarctic". The Geographical Journal. The Royal Geographical Society (with the Institute of British Geographers). 95 (1): 52–54. January 1940. doi:10.2307/1788684. JSTOR 1788684.
  2. Dancey, Peter Lufthansa to Luftwaffe-Hitlers: Secret Air Force Lulu Press, Inc, 12 Mar 2013
  3. Dessain, Charles Stephen; S.J., Thomas Gornall,, уред. (1976-04-15). From T. W. Allies. Oxford University Press. стр. 30–30.CS1-одржување: излишна интерпункција (link)
  4. p. 420 Warship International, Volume 27 International Naval Research Organization, 1990
  5. Page 420 Warship International - Volume 27 1990
  6. Greenway, Ambrose (2011). Cargo liners : an illustrated history. Barnsley. ISBN 978-1-78346-929-1. OCLC 883632303.