Битолскиот чинар — најголемото и едно од најстарите дрвја во Битола и на Балканот. Се наоѓа на улица Димитар Влахов на битолскиот Баир, недалеку до Ќерим-беговиот амам и ОУ „Ѓорѓи Сугарев“.[1][2] Се верува дека пред 560 години го посадила затвореничка во битолскиот турски женски затвор.[3]

Битолскиот Чинар

Наводи

уреди
  1. Жанета Здравковска (2006-06-07). „ИСЧЕЗНУВААТ СТАРИТЕ ОБЕЛЕЖЈА НА БИТОЛА: Ќерим-беговиот амам стана змијарник“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2013-07-03. Посетено на 2013-05-1. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Турската бања во Битола пропаѓа, државата не инвестира“. Утрински Весник. 2008-06-03. Посетено на 2013-05-1. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. Жанета Здравковска (2011-05-8). „ЏИНОВСКО ДРВО СО ПЕТ И ПОЛВЕКОВНА ИСТОРИЈА: Чинарот го посадила затвореничка“. Дневник. Посетено на 2013-01-14. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]