Чилихаус (Чиле куќа; Палата Чиле) е деловна зграда со десет катови во Хамбург, Германија . Таа се наоѓа во Конторхаусвиетел . Претставува исклучителен пример за архитектонскиот стил на Циглен експресионизам од 1920-тите години на ХХ век. Оваа голема аголна зграда се наоѓа на локација од приближно 6.000 м ², која се протега на улицата Фишервиете во Хамбург. Зградата била дизајнирана од германскиот архитект Фриц Хогер и завршил во 1924 година.

Chilehaus
Chilehaus - Hamburg.jpg
Chilehaus in Hamburg by Fritz Höger
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Општи податоци
ТипOffice building
СтилBrick Expressionism
МестоHamburg, Germany
Координати53°32′53″ N; 10°00′06″ E / 53.5480° N; 10.0016° E / 53.5480; 10.0016
Почната1921
Завршена1924
СопственикUnion Investment Real Estate AG
Технички податоци
Катови10
Проектирање и изградба
АрхитектFritz Höger
Службен назив: Chilehaus
Тип:cultural
Критериуми:iv
Прогласено:2015
Дел од:Speicherstadt and Kontorhaus District with Chilehaus
Број1467

ДизајнУреди

 
Чилехаус: Внатрешен двор

Зградата Chilehaus е позната по својот врв, кој потсетува на клун на бродот, и фасади, кои се спојуваат на многу остар агол во аголот на улиците Pumpen- и Niedernstrasse. Најдобар поглед на зградата е од исток. Поради акцентираните вертикални елементи и вдлабнатите високи катови, како и закривената фасада на улицата Пумпен, зградата, и покрај огромната големина, има допир на леснотија.